Parlakbirgelecek.com Araştırma Raporları

Parlakbirgelecek.com olarak Araştırma Raporları üretmeye ülkemizde yükseköğretime olan yoğun talebin ve bunun karşılığı olarak da kontenjan arzının arttığı bir dönemde, öncelikle durum tespiti yapmak amacıyla başladık. Daha sonra, hem üniversite adayları, onların aileleri ve adaylara tercih dönemlerinde yardımcı olmaya çalışan branş öğretmenlerine/rehber öğretmenlere, hem de üniversite yerleşme döneminde öğrenci kitlesini nitel ve nicel olarak daha iyi anlamak isteyen üniversitelere yol göstermek amacıyla detaylı bilimsel analizler yapmaya başladık. Raporlarımızı, bilgi vermesi ve bakış açılarını zenginleştirmesi umuduyla, üniversite adaylarının, ailelerinin, öğretmenlerin, üniversite yetkililerinin ve yükseköğretime ilgi duyanların dikkatine saygıyla sunarız.Araştırma Raporu: 2017 Üniversite Kontenjanları Analizi

ÖSYM, Ön Bilgi Amaçlı 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayınladı.

Kılavuzun yayınlanmasıyla Parlakbirgelecek.com olarak: Bu yılın en yüksek kontenjanlı üniversiteleri hangileri oldu? Hangi Üniversiteler kontenjanlarını en çok artırdı? Bu yılın en popüler bölümleri hangileri oldu? Vakıf üniversitelerinin burs stratejileri bu yıl nasıl şekillendi? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz 2017 Üniversite Kontenjanları Analizi raporumuzu hazırladık. Rapora ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2016 Üniversite Tercih Dönemi Ek Yerleştirme Kontenjanları Analizi

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nun açıklanması ile birlikte Üniversitelerin kayıtlarda yakaladığı performansları analiz ederek öne çıkan noktaları raporumuzda irdeledik.

Lisans programlarında kayıt yaptırmayan aday oranı göreceli olarak düşük olmakla birlikte önlisans programlarında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Devlet üniversiteleri arasında yerleşip kayıt yaptırmayan aday oranı en yüksek üniversite %14,7 ile Ardahan Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında ise %18,3 ile Nişantaşı Üniversitesi olmuştur. Raporun tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2016 Tercih Dönemi Üniversite Yerleşme Analizi

Birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte sonuçları analiz ederek öne çıkan noktaları sizler için bu raporumuzda irdeledik.

Bu sene adayların tercihlerinde geçtiğimiz yıllara göre önemli değişiklikler bulunmaktadır. Tercih hakkına sahip olan adayların toplam aday sayısına oranı düşüş göstermiş, genel kontenjan doluluk oranları düşmüş ve kontenjanlarını tam dolduran üniversite sayısında düşüş gözlemlenmiştir. Ancak, özellikle vakıf üniversitelerinde, belli üniversiteler burs ve kontenjan politikalarıyla öne çıkmayı başarmışlardır.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2016 Üniversite Kontenjanları Analizi

ÖSYM, Ön Bilgi Amaçlı 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayınladı.

Kılavuzun yayınlanmasıyla Parlakbirgelecek.com olarak: Bu yılın en yüksek kontenjanlı üniversiteleri hangileri oldu? Hangi Üniversiteler kontenjanlarını en çok artırdı? Bu yılın en popüler bölümleri hangileri oldu? Vakıf üniversitelerinin burs stratejileri bu yıl nasıl şekillendi? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz 2016 Üniversite Kontenjanları Analizi raporumuzu hazırladık. Rapora ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Bilgi Notu: 2016 YGS Değerlendirmesi

YGS sonrası birçok aday performansından mutluyken, sonuçların açıklanmasıyla puanların yüksek ama sıralamaların düşük çıkması birçok adayı üzdü. “YGS Puanları Yükselir mi Yoksa Düşer mi?” yazımızda sıralamalardaki bu düşüşü öngörmüştük. Sonuçların açıklanmasıyla sıralama değişimlerini daha detaylı analiz ettik. Detaylı analiz bu yazımızda.

RAPORU İNDİR

Bilgi Notu: ÖSYM'nin YGS-LYS Gelirleri

YGS'ye bu sene 2.178.563 öğrenci başvurdu. Bu da yeni bir rekor. Sınav fiyatlarının da %10-%17 arasında arttığını göz önünde bulunduracak olursak YGS-LYS sisteminin ÖSYM'nin gelirleri için önemli bir dinamo olmaya devam ettiği görülmektedir.

Biz de bu sebeple toplam gelirleri ile Fortune 500 Türkiye listesinde 371. sıraya, İSO-500 arasında ise 259. sıraya yerleşebilecek ÖSYM'nin YGS-LYS gelirlerini bu bilgi notumuzda incledik.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: YGS Öncesi 18.554 Adayın Hedeflerinin Analizi

YGS öncesinde ÖSYS hedeflerini Parlakbirgelecek.com ile birlikte oluşturan ve sınava bu şekilde hazırlanan 18.554 üniversite adayının ilk 3 hedeflerinin detaylı analizini yaptık. Adaylar, aylardır bu hedefler doğrultusunda canla başla çalışıyorlar. Sınav öncesi adayların hayal ve hedeflerini bu geniş kapsamda irdeleyen araştırmamızın hem üniversite adayları, hem üniversite danışmanlığı yapan rehber öğretmenler hem de üniversiteler için değerli bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Araştırmamızda: Adayların hedeflerini süsleyen üniversiteler, En çok hedeflenen üniversiteler arasındaki rekabet seviyeleri, Vakıf üniversitelerinde burs oranlarına göre hedefler, En çok hedeflenen programlar, İl bazında adayların hedeflediği üniversiteler gibi birçok nokta irdelenmiş, sonuçlar siz değerli kullanıcılarımızla paylaşılmıştır.

RAPORU İNDİR

Bilgi Notu: Yükseköğretimde Kadınlarımız

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel bu bilgi notumuzda Yükseköğretimde kadınların yerini inceledik. Yükseköğretime geçişten itibaren Kadın-Erkek oranlarının %50-50’den uzak olduğu dikkat çekiyor. Halbuki kadın adaylar daha yükseköğretime girişte, ortalama puan seviyesinde, MF, TM ve TS puan türlerinin her birinde, erkeklere göre daha başarılılar.  

RAPORU İNDİR

Bilgi Notu: Popüler Bölümlerde Rekabet Seviyesi

2015 yılı yerleştirme sonuçlarına göre ilk 100’e giren adayların en çok tercih ettiği ilk üç bölüm Tıp, Hukuk ve Elektrik-Elektronik oldu. En başarılı adayların tercih etmesi sebebiyle diğer adaylara bir sinyal olan bu bölümlere yerleşen tüm adayların analizi, bölümler arasında önemli farklılıklara işaret ediyor.

RAPORU İNDİR

Bilgi Notu: Tercih Sayısının 24’e Düşmesinin Etkileri

YÖK yeni bir düzenlemeye giderek tercih sayısını 30’dan 24’e düşürdü. Hatırlatmak gerekirse 2010 yılında tercih sayısı ÖSYM tarafından 24’ten 30’a yükseltilmişti.

2015 yılında adayların %72’si ilk 9 sıradaki tercihlerinden birine yerleştiği görülmektedir. 2005 yılında yapılan bir araştırmada ise tercih sayısının 30 yerine 24 olarak kısıtlanmasının “adayların en azından yüzde ikilik bir kısmında ... programlara adil olmayan bir eşleşme sonucu yerleştirildiğini saptamaktadır.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2015 Üniversite Tercih Dönemi İlk 100’e Giren Adayların Tercihlerinin Analizi

Bu raporumuzda 2015 yerleştirme döneminde ilk 100’e giren adayların yerleştiği üniversite ve bölümler incelenmiştir.

İlk 100’e giren 187 aday, 21 üniversitede, 19 ana dalda (bölümde) toplam 44 farklı programı tercih etmişlerdir. İlk 100’e giren adayların tercihlerinde Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İ.D. Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öne çıkmaktadır. Adayların tercihlerinde öne çıkan bölümler ise Hukuk, Tıp ve Elektrik-Elektronik’tir.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2015 Üniversite Tercih Dönemi Ek Yerleştirme Kontenjanları Analizi

2015-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nun açıklanması ile birlikte Üniversitelerin kayıtlarda yakaladığı performansları analiz ederek öne çıkan noktaları raporumuzda irdeledik.

Lisans programlarında kayıt yaptırmayan aday oranı göreceli olarak düşük olmakla birlikte önlisans programlarında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Devlet üniversiteleri arasında yerleşip kayıt yaptırmayan aday oranı en yüksek üniversite %38 ile Hakkari Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında ise %21 ile Nişantaşı Üniversitesi olmuştur. Raporun tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2015 Tercih Dönemi Üniversite Yerleşme Analizi

Birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte sonuçları analiz ederek öne çıkan noktaları sizler için bu raporumuzda irdeledik.

Beklentilerin aksine tercih yapan aday sayısında büyük bir değişiklik gözlemlenmezken adayların çok daha gerçekçi tercihler yaptıkları görülmüştür. Bu da yerleşme oranlarındaki artışa ve kontenjan doluluk oranlarının yükselmesine olumlu etki etmiştir. Özellikle vakıf üniversitelerinin birinci yerleştirme sonrasında kontenjan doluluklarını önemli seviyede artırdıkları görülmektedir. Raporun tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2015 Üniversite Kontenjanları Analizi

ÖSYM, Ön Bilgi Amaçlı 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayınladı.

Kılavuzun yayınlanmasıyla Parlakbirgelecek.com olarak: Bu yılın en yüksek kontenjanlı üniversiteleri hangileri oldu? Hangi Üniversiteler kontenjanlarını en çok artırdı? Bu yılın en popüler bölümleri hangileri oldu? Vakıf üniversitelerinin burs stratejileri bu yıl nasıl şekillendi? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz 2015 Üniversite Kontenjanları Analizi raporumuzu hazırladık. Rapora ekten ulaşabilirsiniz.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: Y Kuşağı’nın Favori Şirketlerinin Favori Üniversiteleri

Bu yazımızda, Y Kuşağı’nın en çok çalışmak istediği şirketlere, en çok hangi üniversitelerin mezunlarının girdiği incelenmiştir. Araştırma kapsamında 6 farklı sektörden Y Kuşağı’nın en çok tercih ettiği 4'er şirketin şimdiki ve geçmiş çalışanları incelenmiş ve 24 şirketin her biri için o şirkette en fazla mezunu olan 5 üniversite listelenmiştir. Ayrıca üniversitelerin sektörlerdeki genel varlığı da incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda hangi üniversitelerin genel, sektör ve şirket bazında daha fazla mezunla temsil edildikleri ortaya konmuştur. Bu araştırmada Thinkneuro’nun Bu Markalar Beynimizi Y’di araştırması ve Linkedin verileri kullanılmıştır.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: ÖSYS'de İlk 100'e Yerleşen Adayların Analizi

Bu yazımızda, üniversitelerin ve bölümlerin rekabetçiliği ve kalite algısı hakkında temsili bir gösterge olan İlk 100'e giren öğrencilerin tercih ettikleri üniversiteler ve bölümler 2010-2014 arasında mukayeseli olarak analiz edilmiş, son 5 yılda İlk 100'den aldıkları öğrencileri artıranlar ve düşüş yaşayanlar üniversiteler ve bölümler belirlenmiştir. Ayrıca İlk 100'de Devlet ve Vakıf üniversiteleri karşılaştırması da yapılmıştır.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2014 Tercih Dönemi Üniversite Yerleşme Analizi

Bu yazımızda, 2014/2015 eğitim yılı birinci yerleştirme sonuçları analiz edilerek öne çıkan sonuçlar vurgulanmıştır. Hem ÖSYS'ye başvuran aday havuzunun büyümesi, hem tercih yapan aday sayısındaki artışın yükseköğretime olan kuvvetli talebi vurguladığı sonucundan hareketle, Devlet ve Vakıf üniversiteleri kontenjanları irdelenmiş, kontanjan doluluk oranlarına bakılmış, okul türlerine göre yerleşme başarıları incelenmiş ve üniversitelerin kontenjan dolulukları mukayeseli analizlerle belirlenmiştir

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2014 Tercih Dönemi Üniversite Kontenjanları Analizi

Bu yazımızda, 2014 yılında üniversite kontenjanlarında yapılan artış ve azalmalar irdelenmiştir. 2014 yılındaki kontenjan büyüme oranına yapısal değişikliklerin etkisi incelenerek, kontenjanı daralan alanlar tespit edilmiştir. Özellikle kontenjan artışı açısından öne çıkan üniversiteler belirlenmiş, kontenjanı en yüksek bölümler analizi yapılmış, popüler programlar belirenmiş ve burs imkanlarına değinilmiştir.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: 2013 Tercih Dönemi Üniversite Kontenjanları Analizi

Bu yazımızda, 2013 yılında üniversite kontenjanlarındaki artış irdelenmiştir. Temel Bilimler alanlarındaki kontenjan değişiklikleri mercek altına alınmış, kontenjan artışı açısından öne çıkan Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversitelerindeki kontenjan değişiklikleri ile, öne çıkan programlar açısından kontenjan değişiklikleri analiz edilerek tercih döneminde genel resmin doğru yorumlanmasına katkı verilmeye çalışılmıştır.

RAPORU İNDİR

Araştırma Raporu: Türkiye’de Üniversiteleşme

Bu yazımızda, ülkemiz genç nüfusunun yükseköğretime olan yoğun talebinin üniversiteleşmeyi ve üniversite kontenjanları artışını nasıl etkilediği incelenmiştir. Hızlı üniversiteleşmeye rağmen arz-talep dengesinin oluşmamış olması, üniversite adayı sayısının toplam kontenjanın çok üzerinde olması, diğer taraftan boş kontenjanların artması ve akademik altyapının fiziksel yatırımların hızına yetişememesi konuları irdelenmiştir.

RAPORU İNDİR

Önerilen Yazılar

Araştırma Raporlarımız Emailinize Gelsin

* Zorunlu alan
() -
(###) ###-####