Üniversite Taban Puanları

Üniversite Taban Puanları


Üniversite tercihleri 4 senelik lise hayatının, çözülen binlerce alıştırma sorusunun ve deneme testinin, dershanelerde geçen yüzlerce saatin sonucunda geldiğimiz en son adım. Tercihlerimizi yapmak için hepimizin ilk yaptığı şey kendi puanımızı elimize aldığımız tercih kılavuzundaki çeşitli programların taban puanlarıyla karşılaştırmak oluyor. Peki program ve üniversite taban puanları neyi ifade ediyor? Bizim durumumuz nedir? Bunları daha iyi anlamak için üniversite taban puanları ve tercihler hakkında detaylı bir analiz yaptık.

Puanın Nasıl Hesaplanıyor?


Üniversite adayları tercih yapabilmek için her sene Yükseköğretime Geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giriyor. İlk sınav olan YGS’de adayın, 4 testten herhangi 2 tanesinde en az 0,5’er net yapması sonucu, puanı hesaplanıyor. Aşamalı olarak düzenlenen LYS’de ise adayın, YGS’ye girmiş olması ve YGS 1-2-3-4-5 ya da 6 türlerinden birinde 180 veya üstü ham puan almış olması şartı aranıyor. LYS’de adayların her testte sahip olduğu net sayısı, o yılın test ortalamasından çıkartılıyor ve Türkiye standart sapmasına bölünüyor. Elde edilen sayı 10’la çarpılıyor, 50 ekleniyor ve testin o puan türündeki kat sayısı ile çarpılarak adayın o puan türü için o teste ait standart puanı elde ediliyor. İlgili puan türüne etki eden tüm diğer testler için de aynı işlem yapılıyor. Standart puanların toplamı, adayın o puan türünden ham sınav puanını oluşturuyor. Hesaplanan ham puanlar en düşük netli aday için 100, en yüksek nete sahip aday için 500 olarak düzenleniyor. Diğer adaylar 100-500 aralığındaki ham puanlara sahip oluyor. Adayın yerleştirme puanı ise okul diploma puanı ve okulunun YGS puan ortalaması ile hesaplanan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) 0,12 ile çarpılarak hesaplanıyor. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların AOBP'leri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca  0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına ekleniyor. 

Üniversite Taban Puanları Nasıl Oluşuyor?


ÖSYM, yayınladığı tercih kılavuzunda üniversite taban puanlarını her program bazında program taban ve tavan puanları olarak açıklıyor. Taban puan her programa, kontenjanına göre, bir önceki yıl en son yerleşen adayın, ilgili puan türüne göre puanını ifade ediyor. Fakat unutmamak gerek ki program ve üniversite taban puanları sabit değerler değil. Her yıl programa son yerleştirilen adayın puanına göre değişkenlik gösteriyor. Tavan puan ise, programa ilk olarak yerleştirilen öğrencinin, ilgili puan türündeki puanını ifade ediyor. 

Taban puanlar, öğrencilerin talebine göre belirleniyor. Kılavuzda gösterilen taban puanlar önceki senenin talebini yansıtmaktadır. Dolayısıyla üniversiteye bu sene başvuracak bir adayın taban puanının kılavuzda program için gösterilen programın taban puanından daha yüksek olması adayın o programa girebileceğini garanti etmiyor. Çünkü adayın tercih yaptığı senenin taban puanları o seneki yerleşme yapıldıktan sonra belli oluyor. Talebe bağlı olarak oluşan taban puanların hukuk, mühendislik ve tıp gibi programlarda yüksek olmasının sebebi kazanç, prestij, meslek doyumu ve iş garantisi gibi nedenlerle daha fazla aday tarafından tercih edilmeleri. Taban puanların her yıl değişkenlik gösterdiği göz önüne alınarak, bir önceki yıl programa yerleştirilen ilk ve son adayların başarı sıralamasına dikkat ederek bir liste hazırlamak daha doğru olacaktır.

Taban Puan mı Başarı Sırası mı?

Başarı sıralaması adayların, sınava giren tüm adaylar içinde gösterdiği başarıyı ifade ediyor. Her yıl taban ve tavan puanlar değişkenlik gösterse de programa yerleştirilen ilk ve son öğrencinin başarı sıralaması büyük değişiklikler göstermiyor.

Dolayısıyla, özellikle puan hesaplamasının değiştiği zamanlarda tercih listesi hazırlarken programların taban puanlarını göz önüne almak yanıltıcı olabilir. Taban puanların her yıl değişkenlik gösterdiğini düşünerek, geçen yıl programa yerleştirilen ilk ve son adayların başarı sıralamasına dikkat ederek bir liste hazırlamak daha doğru olacaktır.


Bölüm Taban Puanları


Diğer Bölümlerin Taban Puanları için parlakbirgelecek.com tercih robotunu kullanarak hedefindeki bölümleri puan türlerine, eğitim sürelerine ve üniversite türüne göre filtreleyebilirsin.

Üniversite Taban Puanları


Yıldız Teknik Üniversitesi Taban Puanları
Atatürk Üniversitesi Taban Puanları
Cumhuriyet Üniversitesi Taban Puanları
Çukurova 
Üniversitesi Taban Puanları
Erciyes Üniversitesi Taban Puanları
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Taban Puanları
Karabük Üniversitesi Taban Puanları
Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban Puanları
İstanbul Teknik Üniversitesi Taban Puanları
Galatasaray Üniversitesi Taban Puanları
Sakarya Üniversitesi Taban Puanları
Selçuk Üniversitesi Taban Puanları
Süleyman Demirel Üniversitesi Taban Puanları
Atılım Üniversitesi Taban Puanları
Bahçeşehir Üniversitesi Taban Puanları
Çankaya Üniversitesi Taban Puanları
Haliç Üniversitesi Taban Puanları
Işık Üniversitesi Taban Puanları
İstanbul Bilgi Üniversitesi Taban Puanları
İstanbul Kültür Üniversitesi Taban Puanları
İstanbul Ticaret Üniversitesi Taban Puanları
İzmir Ekonomi Üniversitesi Taban Puanları
Kadir Has Üniversitesi Taban Puanları
Maltepe Üniversitesi Taban Puanları
Okan Üniversitesi Taban Puanları
Özyeğin Üniversitesi Taban Puanları
Sabancı Üniversitesi Taban Puanları
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Taban Puanları

Diğer Üniversitelerin Taban Puanları için parlakbirgelecek.com tercih robotunu kullanarak hedefindeki üniversiteleri aradığın özelliklere göre filtreleyebilirsin.

Önerilen Yazılar

Daha fazlasını öğrenmek ister misin? (ücretsiz)

Lütfen adınızı girin

Lütfen soyadınızı girin

Lütfen geçerli bir email girin

{{registration_errors}}

Parlakbirgelecek.com'a hoşgeldiniz.
Devam etmek için emailinizden aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.